2015-07-31 22:59
082008_032017
![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)

Легенду про озеро Несамовите я перевіряти не став. Не те, щоб боявся дощу в горах, навпаки, поблукати крізь каламутну непроглядну мрєч, відчуваючи себе наче на краю світу, так і лишилося поки незакритим питанням. Не знаю, просто... Рука не піднімалася кинути туди того камінця, звідкись я впевнений, що це було б... не ґречно.
Щоправда, на ранок третього дня якісь туристи там намагались купатись. І небо справді затягло хмарами, з яких навіть щось накрапало. Ненадовго.

Говерла у хмарі.
По дорозі траплялося багато народу, і інколи кам'яні сторожові ящіри.

Вони полюбляють горішки і цукор.
Доки ми тиди доповзли, ніяких хмар там вже не було, а було от таке:

Як і завжди на Говерлі, було.

Довго шукав ці фіолетові квіточки у довіднику, найбільше схоже воно здалося на астрагал австрійський, та щось було не так - розміри (астрагал більший), форма віночка (у астрагала квіти на китиці розташовані не так, а наче "симетрично", і направлені вгору, а не вниз), а головне - оці тонкі вусики на кінцях, у астрагалу їх немає. Виявилось - це vicia cracca. Не те, щоб чимось особливим примітна, хіба що "ніжною" кумедною назвою - мишачий горошок. "Вид дуже поліморфний, варіюється ступінь опушення всіх частин рослини, розмір і форма листків, колір вінця"(с) Невеличка рослина з родини бобових, має м`яке тонке стебло, що стелеться, чіпляючись за "сусідів", росте не тільки в Карпатах, це можна знайти багато де в помірних широтах, на луках, узліссях, трав`янистих схилах. На Лисій Горі в Києві його повно. Використовується як медонос, кормова культура і лікарська рослина. В народній медицині відомо кровоспинюючими, заспокійливими, протисудомними властивотями. Щоправда, в плодах міститься алкалоїд в невеликій кількості, що надає їм гіркуватого присмаку, але щоб тим отруїтись, треба бути знатним збоченцем - не полінуватися познаходити, назбирати і з`їсти в значній кількості цього гіркого "бісеру".
Якщо збираєтесь йти з Говерли до Петроса через сідловину, спитайте чек на вході в НПП на КП "Заросляк", бо на сідловині трапилась неприємна несподіванка - там виявилось ще одне кп, (якого в травні, за словами очевидців, не було), де теж хочуть по 20 гривень з душі, або чек. Чи то контора інша, бо називається "Карпатським біосферним заповідником", а не "Національно-природний парк", як на Заросляку, чи то просто розводняк жадібних лісників. З одного боку, чеки тут вибивають одразу, і документи якісь показують, тоді як на Заросляку чеків я не бачив, щоб видавали, і 20 гривень, здавалося б, не та сума, через яку стільки всякої мороки, а з іншого - по-перше, на папірці можна надрукувати що завгодно, і по-друге - видерті грейдером чорничники, на території заповіднику - про щось говорить? О мутний і незрозумілий світ людей.
А тепер, малята, настав час традиційного розділу #готуйсяякслідупоход.
Хтось не взяв пальника, бо клопотно було в останні дні бігати-купувати балон з газом, хоча це б зекономило нам значно часу - та пусте, я і з жерепом помордуюсь, все одно до того буржуйства з пальниками не звик, і там, де без нього можна обійтись, обійдусь, все одно поспішати нема куди. Подбати про захист від сонця? Вже суттєвіше, (хоча і не я від нього найбільше постраждав), але добре було б на наступний раз врахувати, не для себе, так для інших.
От що корисна річ у поході, так це клей. Однісінька невеличка туба доброго клею, це ж не важко, правда? Навіть, якщо у тебе немає драної байдарки. Дивився я в задумі на свої багатостраждальні шкари, майже впевнений, що вони не витримають других Карпат, та ще й через три роки інтенсивного та наповненого пригодами нашого співіснування (а змінного взуття, звісно ж, нема) і готувався мостити



Говерла, Петрос, село Лазіщина. Одна з тих точок, де Петрос здається вищим, але він просто ближчий і крутіший.


Дорога назад. З сідловини завертаємо по синім вказівникам маршруту на Козьміщик. Петрос віддаляється, до нього цього разу не встигли, всі не в належній формі, кожний з своїх причин.

Виснажена команда радіє густому тінистому лісу попереду, правда ж, ми нарешті заберемося з цього бісового сонця? Правда, а ще там буде річка, - Лінн тут не вперше, навідміну від нас. Кілометрів за 8 має бути. Петрос "виразно підморгує". Що їм, горам, місяць, рік, два, сто? У них є вічність.


Лопушанка. Стара дорога різко обривається з обох боків біля самої води, посередині залишки зруйнованого (за всіма ознаками, досить давно), кремезного мурованого мосту.
Вона стрімка і неглибока, переходити її, навіть з повними руками речей, - така жадана відрада після довгого спекотного дня. Головне, не дивитись довго на воду, бо починаєш втрачати рівновагу. Отут уже можна й купатись, в примарнім сяйві недозрілого місяця. Ну а коли ще. Завтра вставати досвіту, встигнути зібрати все і долати задушливі останні 10 км до транспорту. Бо зранку повітря було важке і нерухоме, наближалася гроза.



Гроза зустріла нас у Франківську, вітаючи блискавками над золотими банями якоїсь церкви біля автостанції, гроза проводжала нас, лютуючи вдалечині над горами з вокзалу в Ясіні. Грози - мій упевнений знак, що "ти не просто так тут" .
◾ Tags: