082008_032017: (vannakrovi)
Невеличке селище неподалік Києва, 10 хвилип приміською маршруткою, і за 9 гривень ти вже там. Здавалося б, розгляд численних столичних "сателітів", як то Вишневе, Бровари, Коцюбинське, Буча, чи от, Гостомель, у якості туристичних об'єктів викличе сміх а то й глузування, але ж будь де має бути щось, варте уваги. Хто одного спекотного квітневого дня не мав змоги втекти кудись подалі шукає, той знайде.
От Гостомель, наприклад, ще пам'ятає ВКЛ. Перша письмова згадка про місто датується 1494м роком, тоді великий князь литовський Олександр подарував Гостомль (буква "е" з'явилася в назві вже у ХХ ст.) князеві Івану Дашкевичу Львовичу Глинському.


Деякі дослідники місцевої історії вважають, що поселенню ще більше років, і ще раніше воно звалось Остомир. А по річці Ірпінь проходив кордон між слов'янськими племенами полян і древлян за часів Київської Русі.
Зараз і не скажеш, що тоді Ірпінь був судноплавним, з драговинними берегами, численними болотистими заплавами. У книзі "Український народ" етнограф Антоній Марцинківський наводить версію про походження назви річки від слов'янського "пін", що означає зупинка, пристань, вир у річці, загата, та префікса "ір", від видозміненого "Юр", імені давнього божества, у християнізованому варіанті святий Юрій. "Діяльність" його пов'язана з весняною обрядовістю, вступом весни у свої права. Покровитель хліборобства і скотарства, святий Юрій "відмикає ключами землю".
Гостомель називають селищем мостів, адже його кордони обмежуються мостами, що з'єднують протилежні береги і дороги.




Під одним з них: добре ховатися від спеки і дуже затишно. Було. Доки не прийшли місцеві відпочивати. Голосно балакати на самому мосту, пити пиво і плювати вниз сємки.


1614 року місту було надано Магдебурзьке право, двічі на рік (на свята Покрови 14 жовтня, і Дмитра - 8 листопада) у центрі біля церкви відбувалися ярмарки.

"Цей пам'ятний знак встановлений на честь Магдебурзького права.." - у центрі міста, посеред облаштованого парку відпочинку.


А цей - не інакше, замаскований некронський моноліт "Дубова алея на честь ювілею 2000річчя Різдва Господа нашого Ісуса Христа". Жодного дуба в радіусі 20 метрів ми не знайшли. Майстерно закамуфльований у придорожніх кущах (не одразу й помітиш!), цей гранітний конструкт суворо попереджає, що він під охороною Святого Духа.




В Гостомелі народився Федір Артеменко, відомий як 'отаман Орлик', петлюрівець і партизанський ватажок, чиї загони у 20х роках ХХ ст. діяли у цій місцевості проти більшовиків.
Гостомель пам'ятає козаччину: під час національно-визвольної війни Богдана Хмельницького Гостомель стає козацьким сотенним містечком Київського полку, не оминув його і гайдамацький рух. Окраса селища, Свято-Покровська церква, була заснована за ініціативою полковника гайдамацького загону Семена Палія. На той момент (1770 рік) храм був дерев'яним, до теперішнього часу декілька разів перебудовувався, і зараз найстаріше, що збереглося у споруді - дерев'яний барабан центральної бані, і той вже 1890 року, а не раніше.
Щодо гостомельської церкви, ось що пише вікі: "...також очевидним є факт, що церкву відбудовували з розмахом. Суміш матеріалів і порушення історичності культової споруди фактично унеможливлює занесення храму до числа історико-архітектурних пам'яток".
Центральна вулиця міста, безмежно довга - ми дійшли до будинку з 328м номером, і це ще був не кінець, нині теж іменується Свято-Покровська. Та до недавнього часу так ще не було, отож чи не на половині дворів ще висять старі таблички і свідчать: "вулиця Леніна". Згодом і їх замініть, але деякий час це явище ще можна буде спостерігати у багатьох невеликих містах: два культи - православний і комуністичний, з ненавистю позирають одне на одного, і, якщо завмерти і дослухатись, то навіть можна почути, як вони тихесенько сичать.




Магдебурзьке право є? То має бути і ратуша! Ну... Хоча б щось її символізує.


У Гостомелі є промисловість - загалом, жива, діюча, і успішна. Зокрема склозавод, та АНТК "Антонов", про що нагадує:

"Знищити Сірожу - ось такі дива, може білий порошок, розсипаний з АН-2"(с)Вітчизняний кавер на "Йожина з бажин"
То шоб ви знали, як виглядає отой самий АН-2.

Є і таке (але де ж його нема!).


...особливо для тих, чия душа лежить до... той знайде.






А коли говорити про "типовий вигляд міста", то він буде скоріше таким:



Меморіал чорнобильцям.


Мирний атом - блискучий, теплий. Можна погладити.


Озеро. Загалом їх у Гостомелі 8, а окрім річки Ірпінь є ще й друга - Рокач. Вище, на фото з мостом, то вона і є.


Маркетинг 80го рівня: убивчий брендинг і ще більш убивчий дизайн біля мосту через Ірпінь.


Гастрономчик на пагорбі неподалік того самого 328го номеру. Стояче повітря над нагрітим асфальтом, важкі тягучі години післяполуденної беззмістовності, жодного руху нічого і нікуди на пустих вулицях, жодної живої душі, все життя спинилося між молотом і ковадлом біснуватого весняного сонця і асфальту. Всередині пластикової коробки кіоска стомлена дівчина слухає "радіо-рокс", робить гірку каву, з приймача звучить щось старе "Металліки". І атмосфера нагадує якісь кіношні невеличкі американські містечка посеред пустелі, де майже ніколи нічого не відбувається; І я - Джим Рейнор і - це-Мар-Сара;




Опа-опа... Тепер ви знаєте, де це.
В Гостомелі є ще одна визначна місцева принада, власне те, чого ніде більше немає точно - недобудований капвей. Та ми до нього не дійшли, бо треба було хоча б карту глянути спочатку. А він там був - десь у тому напрямку, де все-таки закінчується Свято-Покровська вулиця.
Date/Time: 2016-07-29 09:35 (UTC)Posted by: [identity profile] sa1amanteri.livejournal.com
Мирный атом на вид очень тискательный.))
Жаль, что капвей недостроен...
Date/Time: 2016-07-29 13:46 (UTC)Posted by: [identity profile] officepro-kiev.livejournal.com
цікава екскурсія!
Date/Time: 2016-07-29 21:01 (UTC)Posted by: [identity profile] shn.livejournal.com
(извините) вот четаешь дыбрики про эти поездочки, и жыть хочется!...